Kapalı CoreXY gövde, 256 × 256 × 256 mm hacim, 20.000 mm/sn² ivme, 350°C sertleştirilmiş nozzle ve teknik filament altyapısı önceliğinizse ELEGOO Centauri Carbon 2 Combo daha güçlü seçimdir. Açık kasa, kolay mekanik erişim, CFS ile 16 renge kadar genişleme ve günlük PLA-PETG üretimi önceliğinizse Creality Ender-3 V4 Combo daha esnek bir başlangıç sunar. İki model de kutudan dört renkli baskıya hazır gelir ve tek nozzle kullandığı için renk geçişlerinde purge atığı oluşturabilir.
ELEGOO Centauri Carbon 2 Combo mu Creality Ender-3 V4 Combo mu? Her iki model de 500 mm/sn’ye kadar hız, otomatik kalibrasyon ve dört makaralı filament sistemi sunar. Ancak makine mimarileri ve hedef kullanıcıları belirgin biçimde farklıdır.
Centauri Carbon 2 Combo, kapalı gövde ve CoreXY hareket sistemiyle daha geniş filament yelpazesine ve teknik üretime yaklaşır. Ender-3 V4 Combo ise açık yapısı, hareketli tabla düzeni ve CFS genişleme seçeneğiyle çok renkli baskıya daha erişilebilir bir geçiş hedefler.
Satın alma kararında yalnızca renk sayısına bakılmamalıdır. Baskı hacmi, nozzle sıcaklığı, tabla kapasitesi, hazne yapısı, filament kurutma ihtiyacı ve basılacak modelin kullanım ortamı birlikte değerlendirilmelidir.
Centauri Carbon 2 Combo ve Ender-3 V4 Combo Teknik Karşılaştırması
| Özellik | ELEGOO Centauri Carbon 2 Combo | Creality Ender-3 V4 Combo |
|---|---|---|
| Hareket sistemi | Kapalı kasa CoreXY | Açık kasa ve hareketli tabla düzeni |
| Baskı hacmi | 256 × 256 × 256 mm | 220 × 220 × 235 mm |
| Çok renkli sistem | CANVAS, dört filament | Bir adet dört yuvalı CFS |
| Renk genişletme | Dört renkli sistem | Dört CFS ile 16 renge kadar |
| Maksimum hız | 500 mm/sn’ye kadar | 500 mm/sn’ye kadar |
| Maksimum ivme | 20.000 mm/sn² | 12.000 mm/sn² |
| Nozzle | 0,4 mm sertleştirilmiş çelik, 350°C | 0,4 mm hızlı değiştirilebilir, 300°C |
| Maksimum tabla sıcaklığı | 110°C | 100°C |
| Hotend akışı | 32 mm³/sn’ye kadar | Resmî teknik tabloda ayrı maksimum akış değeri belirtilmiyor. |
| Hazne | Kapalı hazne, termal kapak ve Smart Grille | Açık kasa |
| Aktif filament kurutma | CANVAS’ta bulunmaz. | CFS’de bulunmaz; desikantlı saklama vardır. |
| Otomatik kalibrasyon | Auto Z Offset, leveling ve titreşim telafisi | Auto Z Offset, leveling ve Input Shaping |
| Filament bitişi | Runout algılama ve CANVAS Auto Refill | Runout algılama ve CFS Auto Filament Relay |
| Sessiz mod | 45 dB altına kadar üretici laboratuvar değeri | 47 dB’ye kadar üretici laboratuvar değeri |
| Ekran | 5 inç kapasitif dokunmatik ekran | 2,8 inç renkli dokunmatik ekran |
Maksimum hız ve ivme değerleri bütün model ve filamentlerde doğrudan gerçek baskı hızı anlamına gelmez. Baskı süresi; model geometrisi, filament akışı, dış duvar hızı ve renk değişimi sayısına bağlıdır.
Kapalı CoreXY mi, Açık Kasa mı?
Centauri Carbon 2 Combo
Centauri Carbon 2 Combo’da tabla temel olarak Z yönünde ilerlerken baskı kafası CoreXY düzeninde X ve Y hareketini gerçekleştirir. Model hızlı hareketler sırasında tabla üzerinde öne ve arkaya taşınmaz.
Kapalı hazne ve otomatik Smart Grille; malzeme türüne göre içerideki sıcaklığın korunmasına veya sıcak havanın dışarı yönlendirilmesine yardımcı olur. Bu yapı ABS, ASA ve bazı teknik filamentlerde açık yazıcıya göre daha kontrollü ortam sağlayabilir.
Ender-3 V4 Combo
Ender-3 V4 açık kasa ve hareketli tabla mimarisini kullanır. Tek parça döküm gantry, lineer hareket bileşenleri ve Input Shaping hızlı hareketlerde titreşimlerin azaltılmasına yardımcı olur.
Açık yapı nozzle, ekstrüder ve tabla bakımına daha rahat erişim sağlar. Buna karşılık ortam hava akımı, büyük ABS ve ASA parçalarında warping riskini artırabilir.
CANVAS ile CFS Arasındaki Fark
| Kriter | CANVAS | CFS |
|---|---|---|
| Paket kapasitesi | Dört filament | Dört filament |
| Genişleme | Dört renkli çalışma düzeni | Dört CFS ile 16 renge kadar |
| RFID | Uyumlu ELEGOO RFID filamentler | Uyumlu Creality RFID filamentler |
| Yedek makara | Auto Refill | Auto Filament Relay |
| Dolaşma algılama | Var | Var |
| Nem yönetimi | Aktif kurutma belirtilmiyor. | Kapalı gövde, nem göstergesi ve desikant bölmesi |
| Aktif kurutma | Yok | Yok |
CFS’nin kapalı yapısı nemli filamenti kurutmaz. Desikant, önceden kurutulmuş filamentin yeniden nem çekmesini yavaşlatmaya yardımcı olur.
Baskı Hacmi Farkı Ne Kadar Önemli?
Centauri Carbon 2 Combo’nun 256 mm küp hacmi, Ender-3 V4 Combo’ya göre X yönünde 36 mm, Y yönünde 36 mm ve Z yönünde 21 mm daha fazla alan sunar.
Bu fark özellikle:
- Daha geniş elektronik muhafazalarda
- Cosplay ve dekoratif model parçalarında
- Aynı tablaya daha fazla küçük ürün yerleştirmede
- Support ve Prime Tower için ek alan gerektiğinde
- 250 mm’ye yaklaşan model tabanlarında belirginleşir.
Günlük figür, organizer ve küçük prototipleriniz 200 mm sınırının altındaysa iki yazıcının hacmi de yeterli olabilir.
Hız ve Hareket Performansı
İki model de 500 mm/sn’ye kadar maksimum hız açıklar. Centauri Carbon 2 Combo’nun 20.000 mm/sn² ivme değeri, Ender-3 V4 Combo’nun 12.000 mm/sn² değerinden daha yüksektir.
CoreXY yapısı ve sabit yatay model konumu, hızlı yön değişimlerinde Centauri’ye mekanik avantaj sağlayabilir. Ender-3 V4 ise daha hafif ve açık gövdesini tek parça döküm gantry, lineer ray ve Input Shaping ile destekler.
Gerçek baskı süresinde şu etkenler katalog hızından daha belirleyici olabilir:
- Filamentin maksimum hacimsel akışı
- Dış duvar ve küçük çevre hızları
- Parça soğutma kapasitesi
- Renk değişimi ve purge sayısı
- Modelde hızlanma için yeterli hareket mesafesi
Filament ve Nozzle Karşılaştırması
Centauri Carbon 2 Combo
350°C sertleştirilmiş çelik nozzle, 110°C tabla ve kapalı hazne; PLA ve PETG yanında uygun profille ABS, ASA, PC, PET ve fiber katkılı filamentlere daha güçlü bir başlangıç sağlar.
Aşındırıcı filament kullanan atölyeler için sertleştirilmiş nozzle’ın standart gelmesi önemli avantajdır. Filamentin kuruluk ve üretici nozzle çapı gereksinimi yine ayrıca kontrol edilmelidir.
Ender-3 V4 Combo
Ender-3 V4; 300°C nozzle ve 100°C tabla ile PLA, PETG, TPU 95A, ABS, ASA, PLA-CF ve üreticinin uyumlu olarak listelediği diğer filamentleri destekler.
Ancak yazıcının kullanabildiği her filament CFS içinde kullanılamaz. Esnek TPU harici makaradan doğrudan beslenmeli; nemli PVA veya BVOH ile deforme karton makaralar CFS’ye yerleştirilmemelidir.
Bir filament nozzle’dan basılabiliyor olsa bile CANVAS veya CFS’nin uzun besleme yolunda güvenilir biçimde ilerlemeyebilir. Esnek ve kırılgan malzemelerde üreticinin özel besleme talimatını kullanın.
Centauri Carbon 2 Combo Güçlü ve Zayıf Yönleri
- 256 × 256 × 256 mm daha büyük baskı hacmi
- Kapalı CoreXY gövde
- 20.000 mm/sn² maksimum ivme
- 350°C sertleştirilmiş çelik nozzle
- 110°C ısıtmalı tabla
- CANVAS ile hazır dört renkli baskı
- 31 akıllı sensör ve filament runout kontrolü
- 5 inç dokunmatik ekran
- 45 dB altı sessiz mod hedefi
- CANVAS dört renkle sınırlıdır.
- CANVAS aktif filament kurutucu değildir.
- Tek nozzle geçişlerinde purge atığı devam eder.
- 53–58 mm dışındaki makara göbeklerinde adaptör gerekebilir.
- TPU için üreticinin esnek filament adaptörü kullanılmalıdır.
- Kapalı gövde, açık Ender yapısına göre bakım alanına erişimi sınırlar.
Ender-3 V4 Combo Güçlü ve Zayıf Yönleri
- Kutuda bir adet dört yuvalı CFS
- Dört CFS ile 16 renge kadar genişleme
- 500 mm/sn maksimum baskı hızı
- Tam otomatik Z ofseti ve tabla seviyeleme
- Input Shaping
- Hızlı değiştirilebilir nozzle
- Açık yapıda kolay mekanik erişim
- CFS içinde desikantlı kuru saklama
- Creality Print ve Creality Cloud iş akışı
- Centauri’ye göre daha küçük baskı hacmi
- 12.000 mm/sn² ile daha düşük maksimum ivme
- Açık kasa, büyük ABS ve ASA parçalarını zorlaştırabilir.
- 300°C nozzle teknik malzeme aralığını sınırlayabilir.
- CFS aktif filament kurutucu değildir.
- Esnek TPU CFS üzerinden beslenmemelidir.
- 16 renk için üç ek CFS gerekir.
- Tek nozzle renk değişimlerinde purge oluşur.
Kim Hangisini Almalı?
| Kullanım senaryosu | Daha uygun model | Neden? |
|---|---|---|
| Kapalı kasa çok renkli CoreXY isteyen kullanıcı | Centauri Carbon 2 Combo | Kapalı hazne, sabit yatay model konumu ve CANVAS birlikte gelir. |
| PLA ve PETG ile ilk çok renkli yazıcısını alacak kullanıcı | İki model de uygun | Kararı hacim, açık-kapalı yapı ve yazılım ekosistemi belirlemelidir. |
| ABS, ASA, PC veya fiber katkılı parça | Centauri Carbon 2 Combo | 350°C sertleştirilmiş nozzle, 110°C tabla ve kapalı hazne avantaj sağlar. |
| Sekiz veya 16 renkli sisteme ileride geçmek | Ender-3 V4 Combo | Ek CFS üniteleriyle 16 renge kadar genişleme sunar. |
| 250 mm’ye yaklaşan model ve geniş tabla yerleşimi | Centauri Carbon 2 Combo | 256 mm küp alan, Ender-3 V4’ten belirgin biçimde büyüktür. |
| Nozzle ve ekstrüdere kolay fiziksel erişim | Ender-3 V4 Combo | Açık gövde ve hızlı değiştirilebilir nozzle günlük bakımı kolaylaştırır. |
| Sessiz ve kapalı ofis kullanımı | Centauri Carbon 2 Combo | Kapalı gövde, filtreleme ve 45 dB altı sessiz mod hedefi avantaj sağlar. |
Tarafsız Sonuç
ELEGOO Centauri Carbon 2 Combo, daha büyük hacim, kapalı CoreXY gövde, daha yüksek ivme ve 350°C sertleştirilmiş nozzle ile teknik açıdan daha güçlü bir platformdur. Çok renkli baskının yanında ABS, ASA ve fiber katkılı filamentlere geçmek isteyen kullanıcı için daha uzun vadeli seçenek olabilir.
Creality Ender-3 V4 Combo ise açık ve kolay erişilebilir gövdesi, CFS’nin 16 renge kadar genişletilebilmesi ve otomatik kalibrasyon özellikleriyle günlük renkli üretime daha sade bir giriş sunar.
Dört renk sizin için yeterliyse ve teknik filament kullanacaksanız Centauri Carbon 2 Combo daha mantıklıdır. Daha fazla renk kapasitesine çıkmak, açık yazıcı düzenini kullanmak ve ağırlıklı olarak PLA-PETG üretmek istiyorsanız Ender-3 V4 Combo güçlü alternatiftir.
Centauri Carbon 2 Combo’nun CANVAS sistemini, 350°C nozzle’ını ve güncel ürün ayrıntılarını inceleyin.
Centauri Carbon 2 Combo’yu inceleyinEnder-3 V4 Combo’nun dört makaralı CFS paketini, baskı hacmini ve filament uyumluluğunu görüntüleyin.
Ender-3 V4 Combo’yu inceleyinTüm çok renkli 3D yazıcıları karşılaştırın
İlgili Rehberler
- Creality Ender-3 V4 Combo İncelemesi
- Centauri Carbon 2 Combo mu Bambu Lab A1 Combo mu?
- Çok Renkli 3D Baskı: AMS, CFS ve CANVAS
- Purge Waste ve Filament İsrafı Rehberi
Basacağınız en büyük modeli, filament türlerini, hedef renk sayısını ve kullanım ortamını FIXX3D satış ekibiyle paylaşın. Centauri Carbon 2 Combo ile Ender-3 V4 Combo’yu gerçek ihtiyacınıza göre karşılaştıralım.
İki modeli WhatsApp’tan karşılaştırınSık Sorulan Sorular
Hangi yazıcının baskı hacmi daha büyük?
Centauri Carbon 2 Combo 256 × 256 × 256 mm, Ender-3 V4 Combo ise 220 × 220 × 235 mm baskı hacmine sahiptir.
Teknik filament için hangisi daha uygundur?
Centauri Carbon 2 Combo; kapalı hazne, 350°C sertleştirilmiş nozzle ve 110°C tabla nedeniyle teknik filamentlerde daha güçlü altyapı sunar.
İki model de dört renkli baskı yapar mı?
Evet. Centauri Carbon 2 Combo CANVAS, Ender-3 V4 Combo ise paketteki tek CFS ile dört renkli baskı yapabilir.
CANVAS ile CFS arasındaki temel fark nedir?
İki sistem de dört filament yönetir. CFS ek ünitelerle 16 renge genişleyebilir ve desikantlı kapalı saklama sunar; CANVAS dört bağımsız besleme motoruyla dört renkli çalışır.
CANVAS veya CFS filament kurutur mu?
İki sistem de aktif ısıtmalı filament kurutucu değildir. CFS desikantla kuru saklamaya yardımcı olur; nemli filamentler ayrıca kurutulmalıdır.
TPU için hangi model daha kolaydır?
İki yazıcı da uygun TPU basabilir; ancak esnek filament otomatik besleme yolundan geçirilmemelidir. Centauri’de esnek filament adaptörü, Ender-3 V4’te harici makara beslemesi kullanılmalıdır.
Yeni başlayan kullanıcı hangisini seçmeli?
Günlük PLA-PETG ve ileride 16 renk hedefi için Ender-3 V4 Combo; kapalı kasa, daha büyük hacim ve teknik filament hedefi için Centauri Carbon 2 Combo daha mantıklıdır.